Jedność wiedzy, jedność poznania
Jarosław Delewski o „Języku maszyn”

Jarosław Delewski, Dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego, opisuje, jak Wrocław umożliwia uczniom szkół podstawowych i gimnazjów naukę programowania komputerowego.

Z inicjatywy Rafała Dutkiewicza rozpoczęto w 2012 r. prace nad nowymi innowacyjnymi zajęciami, które uczą programowania komputerowego. Grupa opracowująca ich plan składała się z trzech członków Akademii Młodych Uczonych i Artystów: Jakuba Jernajczyka, Jarosława Drapały i Bartłomieja Skowrona.

Już w roku szkolnym 2013/2014 przeprowadzono pierwsze lekcje programowania w 60 wrocławskich szkołach. Warto wspomnieć, że w zajęciach nie uczestniczyły tylko wybrane, szczególnie uzdolnione dzieci, ale wszyscy uczniowie. Uczyli się oni tworzenia nowych programów dzięki specjalnie skonstruowanemu graficznemu (a później alfabetycznemu) językowi programowania.

Program, dzięki prostej konstrukcji i intuicyjności, pozwolił uczniom na przyswojenie sobie podstaw programowania komputerowego. Jak wykazały ankiety przeprowadzone po zakończeniu zajęć, dzieci rozwinęły logiczne myślenie, koncentrację, spostrzegawczość oraz umiejętność organizacji czasu.

W tym roku rusza kolejna edycja programu w aż 370 oddziałach klasowych.

Więcej informacji na temat „Języka maszyn” można znaleźć tutaj

Idź na górę